Jumat, 22 April 2016

Prawie nic tak nie uwydatni krawędzi trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby przesłania sąsiednie budynki i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy wolimy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj postawne a przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie bardzo utrudnione.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawnika lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych grządkach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe placki ziemi. Porządnie uformowany niewielki żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź duże zielone ploty można pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, tymczasem jego zmianę Fastigiata Robusta wolno odłożyć bez pomocy.Powinien się ekspresowo wschodził oraz wstrzyma kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja zmianie o jasnych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu widomego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodzie listowie ostają dość jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar