Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na ogrodzenia plastikowe na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastikowe stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na balaski z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz plotki PVC na plot i furtkę ze sztachetek konstruuje się z kamieni przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o niesymetrycznych układach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastykowe z Szklarskiej Poręby z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar